Jste zde

Domů

Celostátní konference Klubu českých turistů 2015

Celostátní konference Klubu českých turistů 2015, foto archiv KČT
foto archív KČT

V sobotu 28. března 2015 se konala Celostátní konference Klubu českých turistů. Do Prahy se sjelo 71 delegátů ze všech krajů ČR, aby ve Slovanském domě, ve stejném sále, ve kterém byl Klub českých turistů před 25 lety obnoven, vzpomenuli tohoto výročí, zhodnotili svou činnost za rok 2014 a připravili se na rok 2015.

Jednání konference zahájil předseda KČT Mgr. Vratislav Chvátal, který přivítal delegáty a hosty a minutou ticha uctil zemřelé členy klubu, kteří odešli do turistického nebe. Poté bylo zvoleno šestičlenné pracovní předsednictvo a vedení konference se ujal místopředseda KČT pan Zdeněk Cabalka. Na začátek jednání byl schválen program konference, jednací a volební řád a pracovní komise – mandátová, volební a návrhová, řekl generální sekretář Klubu českých turistů, pan Ing. Mojmír Nováček.

Mezi čestnými hosty konference jsme přivítali ministra školství, mládeže a tělovýchovy pana PhDr. Marcela Chládka, MBA, který pozdravil účastníky konference a oznámil, že v roce 2015 bude ministerstvo dotovat KČT částkou 4,1 mil. Kč. Mezi dalšími hosty byl generální ředitel OZP Ing. Ladislav Friedrich, CSc., předseda Klubu slovenských turistů Ing. Peter Dragúň, generální sekretář Českého olympijského výboru pan Petr Graclík, místostarosta Junáka JUDr. Jiří Navrátil, zástupce ministerstva kultury Mgr. Michal Nádvorník a zástupce ministerstva pro místní rozvoj Ing. Rostislav Hošek.

Po vystoupení pana ministra školství přednesl čestný předseda KČT Ing. Jan Havelka projev k 25 letům od obnovy KČT a uvedl tak svou publikaci, obsahující přehled důležitých událostí KČT od obnovovací konference. Následně se otevřela Síň slávy české turistiky a byly do ní uvedeny čtyři osobnosti a tři historické odbory KČT. K tomuto slavnému aktu se dostavili i příbuzní osobností turistiky. Pro diplom za JUDr. Juraje Slávika, prvorepublikového předsedy KČST v letech 1935–1936 přijel vnuk, pan Martin Slávik a vnučky PhDr. Jana Hlaváčková a Tatjana Štemberková. Pro diplom Jana Kodaye z Jihlavy přijeli syn a dcera Jan Koday a Jana Minariková. Diplomy dalších osobností převzali zástupci odborů KČT, v nichž tyto osobnosti působily. Do Síně slávy tak dále vstoupili Ing. Antonín Hnídek z Písku, Ing. Theo Hepner z Třince a odbory Klatovy, Camping Club Rožnov pod Radhoštěm a Blansko. Ing. Jánu Babničovi byl udělen titul čestného člena KČT za dlouholetou funkcionářskou práci v nejvyšších orgánech klubu. Dále pak byly vyhodnoceny soutěže Túra roku, v níž byl oceněn odbor Slovan Pardubice za výstup na Gamseck (1857 m, Raxalpe) a soutěž Fotokniha oblasti.

V dalším programu proběhly volby na doplnění ÚV KČT za odstoupivšího Ing. Milana Zemana a pátého člena Vedení KČT, kterého navrhuje Asociace TOM. Do Vedení KČT byl zvolen Petr Teringl a do ÚV KČT JUDr. Milan Hoke.

Konference KČT pro své členy schválila strukturované členství, kdy si členové budou moci vybrat ze tří stupňů – základního, rozšířeného a TOP členství, které se budou lišit výší členských příspěvků a různými výhodami pro členy. Podle požadavku nového občanského zákoníku byly upraveny Stanovy KČT a konferenci bylo předloženo upřesnění Vize klubu na roky 2015 a 2016.

Na závěr bylo schváleno usnesení konference a zazněly diskusní příspěvky, které vyhodnotí Vedení KČT a podá zprávu ÚV KČT. Závěrečné slovo přednesl předseda KČT Mgr. Vratislav Chvátal.

Klub českých turistů je jedním z nejstarších českých spolků, který nepřetržitě působí od roku 1888. V jeho začátcích působily takové osobnosti jako Vojta Náprstek či Jiří Guth – Jarkovský. Od roku 1889 klub vytváří a udržuje turistické značené trasy, jejichž systém a stav nám závidí celá Evropa. V posledních letech klub udržuje také značení cyklotras, tras pro turistiku na koni, lyžařských běžeckých tras a tras pro vozíčkáře. Celková délka udržovaných značených tras u nás již přesáhla 80 tis. km, což je dvojnásobná délka rovníku. Kromě údržby turistického značení klub pečuje o řadu horských turistických chat, organizuje turistické akce pro veřejnost a vydává časopis TURISTA nebo Obrazový atlas turistických cílů. Klub má zastoupení ve všech krajích ČR a v řadě měst a obcí.

Vstupem do řad 33.000 členů Klubu českých turistů nejen podpoříte českou turistiku a cestovní ruch, ale získáte možnost trávit volný čas v přírodě s partou turistů, odreagovat se od všedních starostí a udělat tak hodně dobrého pro své zdraví a dobrou náladu.

Více podrobností o Klubu českých turistů je na webu www.kct.cz

Tisková zpráva KČT 30. března 2015
kontakt – sekretariát KČT: tel. 736 754 001, marouskova@kct.cz

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy