Jste zde

Domů

Chata Na Čiháku

Chata Na Čiháku - historie

Chaty pod správou ústředí KČT
Další chaty poskytující slevy členům KČT
Chaty a turistické základny A-TOM
Turistické ubytovny

Chata na Čiháku v Orlických horách

adresa: Čihák 12, Klášterec nad Orlicí, 564 01 Žamberk
tel.: 465 381 903, 604 231 828, 604 281 230
e-mail: info@chatanacihaku.cz

Internet: www.chatanacihaku.cz
mapa: 50°08,417'N, 16°35,627'E (Orlické hory)

sleva na ubytování pro členy KČT: 50 Kč

Turistická chata na Čiháku je umístěna v krásném prostředí Orlických hor v blízkosti Zemské brány a říčky Divoké Orlice.
Kapacita ubytování: 50 lůžek v pokojích, možnost postavení stanů na pozemku.

Chata na Čiháku, cca 1924, foto archiv
cca 1924
Chata na Čiháku, cca 1937, foto archiv
cca 1937
Chata na Čiháku, nedatováno, foto archiv
nedatováno
Chata na Čiháku, nedatováno, foto archiv
nedatováno
Chata na Čiháku, nedatováno, foto archiv
nedatováno

Historie

Název chaty je odvozen od číhati na kupce, kteří v těchto místech přecházeli hranice se zbožím a nechtěli zaplatit clo.

Původně zde stávala hospoda Ve mlýně (dnes levá nižší budova). Hospodu v roce 1930 koupil dbor KČT Hradec Králové, v letech 1931–1932 byl objekt opraven a byla přistavěna dvoupatrová depandance. Pod názvem Penzion Hradeček byla chata otevřena pro veřejnost 19. června 1932. Po roku 1945 přejmenována na chatu Na Čiháku.

Potřeba získat trvalé základny české turistiky v Orlických horách byla jednou z priorit hradeckého odboru v období poválečné první republiky. Po vybudování prvního, českého turistického bodu ve střední části hor, Masarykovy chaty, zaměřil svoji pozornost hradecký odbor na jižní část pohoří. Strategie odboru byla podřízena záměrům KČT vybudovat na území republiky řetězec chat navzájem dostupných jednodenním pěším pochodem. Severní část Orlických hor byla pokryta Jiráskovou chatou na Dobrošově, na kterou v tomto smyslu navazovala Masarykova chata na Šerlichu.

V roce 1930 se vyskytla možnost koupit od pana Semeráka jeho hostinec Ve mlýně i s přilehlými pozemky, který stál přímo na státní hranici 500 m od Zemské brány při silnici do Českých Petrovic. Turistická chata KČT takto umístěná navazuje svým dosahem na Masarykovu chatu ve střední části hřebene Orlických hor.

Rok po zakoupení hostince byly arch. Rejchlem dokončeny plány na výstavbu ubytovacího objektu, poeticky nazvaného penzion Hradeček. Architektonicky prostší stavba, oproti exteriéru i interiéru Masarykovy chaty, je dvoupatrová budova v kombinaci zdivo, dřevo, přičemž 2. patro (celé vyhrazené pro pokoje hostů) je vestavěno do sedlové střechy budovy. Nová budova je spojena krčkem s širokými okny budovou původního hostince. Tato spojovací část byla vyprojektována a stavebně provedena jako jídelna turistické chaty. Původní hostinec byl upraven jako hospodářské zázemí (kuchyně, sklady atd.) celého objektu.

Stavba byla zahájena v roce 1931 a již napřesrok byla dokončena tak, že mohla být již 19. června 1932 slavnostně otevřena a předána do využívání turistické veřejnosti. Dokončený objekt umožnil ubytování až 60 osobám.

Další osudy chaty jsou obdobné jako u Masarykovy chaty. Po záboru pohraničí, na podzim roku 1938, bylo celé území osady Čihák odtrženo od republiky a začleněno do tehdejší německé nacistické říše a využíváno německými úřady pro jejich potřeby. Po znovuobnovení republiky, v květnu 1945, se hradecký odbor KČT opět uvázal ve své vlastnictví a provozoval chatu až do své násilné likvidace v roce 1949. Chatu převzal ČSTV, který ji spravoval až do roku 1990, kdy byla v rámci restituce vrácena původnímu vlastníku, tj. KČT, odboru Hradec Králové.

Turistická chata Na Čiháku i díky své méně atraktivní poloze byla spíše stranou zájmu „sjednocené tělovýchovy“ (ČSTV), proto její stavební stav, včetně vnitřního vybavení nebyl příliš rozšiřován, zvelebován, ani udržován. Před staronovým vlastníkem tak stál velice těžký úkol – udržet chatu v provozuschopném stavu a postupně obnovovat její technické zázemí.

Hradecký odbor se v rámci svých velmi omezených finančních možností snažil zajistit generální opravu střechy, rekonstrukci kuchyně, topného systému, rozvodu vody a odpadů a vybudovat malou čistírnu odpadních vod. Tyto finančně velmi nákladné opravy prováděné po etapách nebyly ve svém celku dokončeny ani začátkem tohoto století, proto musel hradecký odbor řešit otázku jak dále postupovat v zajištění provozuschopnosti obou svých chat – Masarykovy chaty a chaty Na Čiháku. Po zralé úvaze rozhodli členové odboru o převedení chaty Na Čijháku do přímého majetku Ústředí KČT (chata, včetně pozemků, byla převedena k 1. dubna 2006).

Turistická chata, tak zůstává vlastnictvím KČT a Ústředí Klubu, které mělo větší možnosti při získávání potřebných financí, dokončilo započaté rekonstrukční práce a udržet chatu v provozuschopném stavu. Od konce roku má chatu v nájmu pan Otakar Bartoš, který obnovil její provoz.

upraveno podle článku Václava Hovorky, předseda Hradecké oblasti KČT, Zravodaj 4/2006

Chata Na Čiháku, foto Michael Stanovský  Chata Na Čiháku, foto Michael Stanovský
Chata Na Čiháku, foto Michael Stanovský  Chata Na Čiháku, foto Michael Stanovský
Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš  Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš
Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš  Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš
Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš  Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš
Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš  Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš
Chata Na Čiháku - foto Ota Bartoš
Foto: Ota Bartoš a Michael Stanovský

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy