Jste zde

Domů

Co je zajímavého v Brdech 1

Informace z webu www.turistika-brdy.cz


Brdy. Večerní pohled z Kočky (789 m) na Padrťské rybníky, foto Mgr. Jaroslav Hodrmen

Kočka, vrchol s nezapomenutelným výhledem 

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Spolu s protější Kamennou (736 m) uzavírá hluboké údolí Padrťského potoka (Klabavy). Podél potoka, od Dolejšího Padrťského rybníka dolů, se rozprostírala ves Padrť, dříve hojně navštěvované brdské turistické letovisko, nyní jen tráva, ze které sem tam vystupují základy někdejších staveb. A zůstaly zde také rybníčky, dříve pohánějící pily a hamr, s názvy Výtažník, Šindelka, Gričák a Ledvinka. 

http://www.turistika-brdy.cz/kocka-vrchol-s-nezapomenutelnym-vyhledem-7015

Příběh jednokvítku a zákaz rozdělávání ohně v CHKO Brdy 

Bohumil Fišer, vedoucí Správy CHKO Brdy, na příběhu jednokvítku velekvětého názorně ukazuje, jaká nebezpečí mohou například hrozit při zakládání ohnišť v CHKO Brdy. Umíme se v přírodě chovat tak, abychom jí neublížili? 

http://turistika-brdy.cz/pribeh-jednokvitku-a-zakaz-rozdelavani-ohne-v-chko-brdy-7013

Vlč, jeden z nejkrásnějších výhledů na západní Brdy 

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

http://www.turistika-brdy.cz/bila-skala-na-zapadnim-svahu-kamenne-7009

Bílá skála na západním svahu Kamenné 

Bílých skal je v Brdech více. Nejprve si je zrekapitulujme. První Bílou skálu (721 m) najdeme asi 1 km západně od Lázského rybníka. Jde o malou slepencovou skalku, z jejíhož svahu vyrůstá mohutný vykotlaný dub. Vrchol druhé Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd. 

http://www.turistika-brdy.cz/bila-skala-na-zapadnim-svahu-kamenne-7009

Jedová hora a pozvánka na naučnou stezku okolím Komárova 

Jedová hora (uvádí se také Dědova hora) se nachází poblíž obce Neřežín nad Záskalskou vodní nádrží. V 18. a 19. století se zde těžila železná ruda, zejména pro potřeby místních železáren. První zmínky o těžbě železné rudy lze datovat do 13. století, počátkem 20. století zde byla těžba definitivně ukončena. 

http://www.turistika-brdy.cz/jedova-hora-a-pozvanka-na-naucnou-stezku-okolim-komarova-7008

Nad Maráskem, nejnižší brdská osmistovka 

Nižší ze dvou osmistovek Jižních Brd, vrchol Nad Maráskem (801 m), najdeme necelých 5 km severozápadně od známějšího Třemšína (827 m). Na rozdíl od poklidného, majestátního Třemšína však vrcholové skalisko Nad Maráskem, ze kterého se na svět dere porost pokroucených borovic, činí tuto brdskou horu značně dramatičtější, navíc s pěknou vyhlídkou.

http://turistika-brdy.cz/nad-maraskem-nejnizsi-brdska-osmistovka-7007

Vodní elektrárna Tři Trubky 

Vodní elektrárna u Třítrubeckého zámečku byla postavena v roce 1894 knížecím rodem Colloredo Mannsfeld a zajišťovala elektrický proud (na principu dobíjení olověných akumulátorů) pro osvětlení zámečku Tři Trubky, který byl postaven v letech 1888 – 1890, přilehlou hájovnu a pro nedalekou hájovnu Ameriku. Po II. světové válce přestala elektrárna plnit svou funkci (fungovala do roku 1949). 

http://turistika-brdy.cz/vodni-elektrarna-tri-trubky-7006

Kamenná, výlet pro kamzíky 

Asi 3 km jižně od Strašic nepřehlédneme jeden z dominantních vrcholů Brd, Kamennou (736 m). Názvu se opravdu nelze divit. Temeno dvouvrcholové hory je plné bez ladu a skladu rozesetých kamenů, někdy nestabilních a zarostlých vegetací, což nebrání obřím věkovitým bukům zjednat si zde místo pro svůj staletý život. Od jižního vrcholu se přes hluboké údolí Padrťského potoka otevírá pěkný výhled na protější vrch Kočku (789 m). 

http://turistika-brdy.cz/kamenna-vylet-pro-kamziky-6997

Zavírka - jehla a tajuplný val 

Častým cílem výletů z Příbrami, Bohutína či Lázu bývá Pilský rybník. Z jeho jižních břehů se zvedá nápadný vrchol zvaný Zavírka (720 m). Poměrně příkrý svah přechází do náhorní roviny, z jejíhož západního okraje vystupuje nápadné skalisko ve tvaru jehly či ostrého břitu. V jihovýchodní části nalezneme zbytky rozsáhlého polokruhového valu. 

http://turistika-brdy.cz/zavirka-jehla-a-tajuplny-val-6996

Dlouhý kámen, vrcholová partie mezi Tokem a Houpákem 

Lesní cesta Aliance je jednou z nejvýznamnějších brdských lesních cest, ve své nejvyšší části překlenující sedlo mezi dvěma brdskými vrcholy - Tokem (865 m) a Houpákem (794 m). Vrcholová část Aliance je zároveň významnou křižovatkou. Tato lokalita se jmenuje Dlouhý kámen. 

http://turistika-brdy.cz/dlouhy-kamen-vrcholova-partie-mezi-tokem-a-houpakem-6991

Pod Březovým vrchem, jedna z brdských studánek 

Nenápadná studánka, kousek od cesty Třítrubeckým údolím, na krásném místě, s velmi dobrou vodou. Nad studánkou, od skupiny letitých buků, je pěkný výhled na protější stráně a vrcholy nad údolím. Přesto, že k ní nevede žádná cestička a těžko se hledá, stojí zato ji navštívit. 

http://turistika-brdy.cz/studanka-pod-brezovym-vrchem-6918

Železná panna v jihovýchodních Brdech 

K litinové soše Panny Marie, zvané Železná panna, se vypravíme do jihovýchodních Brd. Tato významná brdská památka je skryta v lese, západně od hřebene, začínajícího vrchem Štěrbina (753 m), pokračujícího Hradeckým hřebenem (721 m) a končícího Altánem (669 m). Je s ní spojena příhoda postřeleného a přeživšího mladého hraběte. 

http://turistika-brdy.cz/zelezna-panna-v-jihovychodnich-brdech-6986

Carvánka na náhorní planině Toku 

Carvánka (cca 850 m) patří v Brdech k nejznámějším místům, která nejspíš navštívíme, když zamíříme na nejvyšší horu Brd - Tok (865 m). Louka nedaleko vrcholu, ohraničená lesem, malá lovecká bouda s teráskou, studánka, rybníček a vzpomínka na původní hájovnu - před časem nejvyšší obydlené místo v Čechách, nepočítáme-li příhraniční hory. 

http://turistika-brdy.cz/carvanka-na-nahorni-planine-toku-6982

Hradiště, jedna s brdských osmistovek 

Hradiště (841 m), pátá nejvyšší hora Brd, se nachází v poměrně těsném sousedství dalších osmistovek, a to Malého Toku (843 m) a Brdců (839 m). Vrchol Hradiště je charakteristický menším kamenným mořem přímo pod vrcholem. Přístup k němu je poměrně nenáročný

http://turistika-brdy.cz/hradiste-jedna-s-brdskych-osmistovek-6979

Altán, vrch jihovýchodních Brd 

Oproti Hřebenům či Středním Brdům bývají některá místa Jižních Brd na okraji zájmu. To platí zejména o jedné z pěkných hřebenových linií ve východní části Jižních Brd, vedoucích od vrchu Štěrbina (753 m) přes Hradecký hřeben (721 m) k vrcholu Altán (669 m), který tuto linii uzavírá. 

http://turistika-brdy.cz/altan-vrch-jihovychodnich-brd-6977

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy