Jste zde

Domů

Svět outdooru
Více o outdoorovém vybavení najdete na www.SvetOutdooru.cz

Co umí čelovka: Orientujete se v možnostech moderních čelovek?

Rozmach úsporných a výkonných LED diod přinesl pro čelové svítilny – čelovky – nové možnosti. Ovšem často se pak stává, že kupující vůbec netuší, co může očekávat a co která funkce obnáší. Pro výběr při koupi rozhodně neuškodí přiblížit si vlastnosti a možnosti moderních čelovek, i když nepůjde o kompletní výčet, ale spíše o stručný exkurz.

Plynule měnitelný výkon a zoom

Plynulá regulace výkonu polohovací páčkou
Plynulá regulace výkonu polohovací páčkou

Plynulá regulace šířky světelného paprsku páčkou
Plynulá regulace šířky světelného paprsku páčkou
Plynulá regulace šířky světelného paprsku otočným prstencem reflektoru
Plynulá regulace šířky světelného paprsku
otočným prstencem reflektoru

Plynulá regulace výkonu otočným kolečkem
Plynulá regulace výkonu otočným kolečkem

 

Některé čelovky nabízejí možnost plynule regulovat světelný výkon a případně také plynule měnit šířku světelného kužele. Pro mnoho uživatelů je příjemné nastavit si parametry přesně podle momentálních potřeb (svým způsobem tím jde také šetřit baterie – jedu na ten výkon, jaký potřebuju, a ani o píď víc). Výkon se plynule mění obvykle buď přidržením ovládacího spínače (náročnější), nebo otáčením kolečka či posunutím páčky (přirozenější). Šířka světelného kužele se naopak plynule mění změnou optiky – posuvem optické čočky v reflektoru. To je rozhodně pokrok proti staršímu řešení, kdy se před reflektor umístila rozptylka, která úzce směrovaný světelný paprsek skokově změnila na doširoka rozptýlené světlo.

Čelovka Led Lenser H7R.2 je příkladem čelovky s plynule měnitelným zoomem i výkonem.

Regulace pro konstantní výkon

Moderní elektronická doba přinesla vedle masivního využití LED diod také čelovky, které mají tzv. regulaci pro konstantní proud, někdy se též zkráceně říká, že jsou regulované. Pozor, neplést si s regulací výkonu ve smyslu výběru z několika režimů výkonu. Regulace pro konstantní proud neznamená nic jiného, než že elektronika uvnitř čelovky zajišťuje po co možná nejdelší dobu konstantní světelný výkon, a to i při snižování napětí v bateriích – rozuměj při jejich pozvolném vybíjení.

Pokud takovou funkci čelovka má, je dobré, má-li také nějakou indikaci stavu baterií. Při dosažení určité hraniční kapacity totiž výkon skokově a ve zlomku vteřiny spadne takřka na nulu. Moderním trendem jsou čelovky, které umožňují volbu mezi režimem regulace pro konstantní proud, a tedy s co možná nejdéle konstantním výkonem, a klasickým režimem, kdy světelný výkon bude pozvolna klesat podle stavu vybití baterií. V takovém případě, jak jistě tušíte, není indikace stavu baterií tak podstatná, „to přece vidíte".

Podpora periferního vidění

Podpora periferního vidění není nutnost, ale velmi příjemný bonus. Znáte ochranný límec na krk, který dostávají psi, aby si nemohli kousat poranění? Pak si nejspíš dovedete představit, jaký rozdíl může být ve vnímání okolí s tímto límcem a bez něho.

Podpora periferního vidění prostřednictvím dvou různě fokusovaných LED
Podpora periferního vidění prostřednictvím dvou
různě fokusovaných LED

Stejný rozdíl analogicky platí ve vnímání okolí s čelovkou podporující periferní vidění a tou, která má spíše úzce směrovaný a ostře ohraničený světelný kužel. V prvním případě máte přehled, co se děje na periferii vidění vlevo a vpravo, oči jsou méně namáhané a celkově vnímáte nasvícené okolí příjemněji a přirozeněji. Výrobci dosahují podporu periferního vidění v zásadě dvěma způsoby. Nejčastějším a podle mého názoru lepším způsobem je kombinace více (obvykle dvou) LED s optikou, z nichž jedna má na starosti úzce směrovaný intenzivní světelný kužel do dálky a druhá (nebo více) produkuje kužel s kratším dosahem a co možná nejširším nasvícením okolí. Někteří výrobci mají pro tuto vlastnost speciální termín – např. Intelligent Light (Silva), jiní tuto vlastnost nazývají obecně mixed beam – „kombinovaný kužel" (např. Petzl). Druhý způsob spočívá v použití jedné výkonné LED, doplněné patřičnou optikou/čočkou, která se o vše postará sama.

Červené světlo

Červené LED
Červené LED

Uchycení čelovky na kolo
Uchycení čelovky na kolo
Držák na kolo s uchycením i pro bateriové pouzdro
Držák na kolo s uchycením i pro bateriové pouzdro

Říkáte si, k čemu mi je, když je čelovka vybavena červeným světlem (obvykle jedna nebo dvě malé červené LED)? Kdo se často pohybuje ve tmě, má jasno. Červené světlo totiž neporušuje adaptaci oka na tmu. Kdo by neznal situaci, kdy si oči konečně přivyknou na tmu a parťák na vás posvítí čelovkou, nebo ji jen rozsvítí ve stanu. Trvá pak i několik minut, než oči opět přivyknou tmě.

Červené světlo o nízkém výkonu adaptaci oka na tmu naruší jen minimálně. Dejte si ale pozor na čelovky, které sice červené LED mají, ale abyste aktivovali režim červeného světla, musíte se k němu „proklikat" skrze různě výkonné režimy bílého světla. Někteří výrobci stále ještě nepochopili, že uživatel „oslepne" dříve, než se k červenému světlu dostane. Ideální je červené světlo na první namáčknutí nebo ovládané samostatným spínačem.

Uchycení čelovky na kolo

Pokud se věnujete několika činnostem, typicky například turistice, VHT, kolu nebo i běhu a nechcete mít pro každou z činností speciální světlo, existuje už dostatečná nabídka čelovek, které jsou univerzální bez toho, aby byly nutně kompromisní volbou. Pro použití na kole jsou čelovky dodávané s držákem na řídítka kola, někdy také na helmu, nebo je držák možné alespoň dokoupit. Samozřejmě existují i uživatelé, kteří preferují jízdu na kole s čelovkou na hlavě, ale pevné umístění na řídítkách bude pro většinu příjemnější a pohodlnější. Akumulátor nebo box s bateriemi je obvykle možné nacvaknout na zmíněný držák z druhé strany nebo se přidělává suchým zipem na rám kola.

Například námi dříve testovaná čelovka Silva Trail Speed Elite umožňuje přichycení na helmu i řídítka.

Možnost umístění baterií nebo akumulátoru mimo čelovku

Pokud běháte nebo se pohybujete s čelovkou v mrazivém počasí, oceníte oddělitelné pouzdro s bateriemi, resp. akumulátorem, a s možností umístit je například za opasek, do batohu nebo do kapsy. Zvyšuje se tím komfort zejména při běhu a v zimě jsou baterie lépe chráněny proti mrazu, to znamená, že déle vydrží. Čelovky, které to umožňují, se obvykle dodávají s prodlužovacím kablíkem, který vřadíte mezi světelný modul a bateriové pouzdro či akumulátor. Stačí jen ohlídat, že kablík je dostatečně dlouhý pro vámi plánované umístění zdroje.

Fenix HP15 má bateriové pouzdro variantně umístěné mimo pásek na hlavě.

Automatická regulace výkonu na základě množství odraženého světla

Jednou z posledních vychytávek moderních čelovek je automatické přizpůsobení světelného výkonu na základě množství odraženého světla. Čidlo vyhodnotí, kolik světla se odráží zpět směrem k uživateli, a úměrně tomu snižuje nebo zvyšuje světelný výkon. Tím automaticky zabrání oslnění v momentě, kdy s čelovkou na plný výkon například skloníte hlavu, abyste se podívali do mapy. Pro tuto technologii používá většinou každý výrobce svůj název, namátkou např. Reactive Lighting (Petzl) nebo Optisense (Led Lenser).

Podívejte se například na test čelovky Petzl Nao, která automaticky reguluje výkon na základě odraženého světla.

Tak by šlo pokračovat dál. Ovládání čelovky mávnutím rukou se myslím nijak zvlášť neujalo (čelovka má aktivní infračervený senzor, něco jako automatické spouštění vysoušeče rukou na WC). Při koupi čelovky a zvažování toho, co od ní požadovat, si především řekněte, jak často ji budete používat a pro jaké účely. Při využití čelovky jednou ročně v kempu u stanu může účel splnit i finančně nenáročná „neznačková" supermarketová čelovka. Naopak, čím častěji čelovku využíváte, tím víc oceníte přidanou hodnotu některé z uvedených funkcí a je lepší se poohlédnout po kvalitních výrobcích renomovaných značek.

Petr Macháček

Kmenový autor, tester a zakládající člen Světa outdooru se zájmem o vybavení související s technikou. Jeho testy a články o čelovkách, vařičích, solárních panelech a také třeba o teleskopických hůlkách respektují jak čtenáři, tak i dovozci a výrobci.

 

Více o outdoorovém vybavení najdete na www.SvetOutdooru.cz

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy