Jste zde

Domů

Finiš Bezručovy chaty před příchodem zimy

Finiš Bezručovy chaty před příchodem zimy, foto archiv KČT
foto archiv KČT

Praha, 20. října 2014: Před zimou stavba Bezručovy chaty probíhá nad očekávání dobře a rychle.

„Pokud nám svatý Petr ještě nechá měsíc, abychom dále venku mohli vybírat vhodné kameny pro obezdívku a do terénních úprav, pak budou velmi důležité venkovní práce hotové a Bezručova chata může přes zimu spát. Protože, až přijde sníh a led, tak bude uzavřena příjezdní exponovaná silnice, po které se již nahoru nedostanou dělníci firem. Podle délky zimy uvidíme, kdy bude možno chatu otevřít nedočkavé veřejnosti – zda před prázdninami nebo až po nich. Jisté však je, že obnovená Bezručova chata bude otevřena pro veřejnost v průběhu roku 2015“, řekl generální sekretář Klubu českých turistů, pan Ing. Mojmír Nováček.

Když dnes přijdete do 1. patra resp. do podkroví, tak uvidíte již úplně hotové dvě noclehárny a téměř dokončených všech šest pokojů včetně sociálního zařízení.
V jídelně v přízemí jsou již upevněny pohledové trámy a probíhají práce na upevnění sádrokartonových podhledů. Kromě finální pokrývky je hotová anhydridová podlaha se zalitými trubkami podlahového topení a začnou se provádět obklady stěn. Z části je hotová i kuchyně, zde však dokončovací práce počkají, až na jaro, kdy bude dodána kuchyňská technologie.

V suterénu jsou obloženy téměř všechny stěny místností určených pro skladování potravin. Prakticky hotová je místnost krásné klubovny, určené zejména pro environmentální výchovu mládeže, kde zbývá provést dřevěný obklad stěn. Práce na tom se již zahajují. Jsou namontována vrata vjezdu do dílny, včetně ovládacích servopohonů.
Venku se intenzivně pracuje nejen na kamenné obezdívce, ale také na konstrukci vskutku obrovské terasy, ze které uvidíte okolní hory a pod Vámi hluboké údolí Ostravice. Venku se však odehrála ještě jedna důležitá věc: ČEZ ukládal nový kabel 22 kV z Malenovic na vrchol Lysé hory a do pracně vyhloubeného výkopu ve skále nám uložil i silový a ovládací kabel od chaty ke zdroji pitné vody na Velkých Větrech. Proto již od 20. srpna 2014 čerpáme vlastní vodu do našeho obrovského zásobníku vedle chaty. Dále bylo namontováno tepelné čerpadlo a od stejného termínu se v chatě topí a celý systém využívá energii získanou prostřednictvím pěti hlubinných vrtů.

Před chatou již leží opracované kmeny, které budou upevněny uprostřed formanky, která má tradičním hostům svým vzhledem připomínat známý Šantán. Ten musí být na jaře zbourán, aby mohly být dokončeny terénní úpravy kolem chaty a bylo tak využito velké množství zeminy vykopané při zakládání chaty a dnes uložené na deponii 2 km pod chatou.

Klub českých turistů je jedním z nejstarších českých spolků, který nepřetržitě působí od roku 1888. V jeho začátcích působily takové osobnosti jako Vojta Náprstek či Jiří Guth – Jarkovský. Od roku 1889 klub vytváří a udržuje turistické značené trasy, jejichž systém a stav nám závidí celá Evropa. V posledních letech klub udržuje také značení cyklotras, tras pro turistiku na koni, lyžařských běžeckých tras a tras pro vozíčkáře. Celková délka udržovaných značených tras u nás již přesáhla 80 tis. km, což je dvojnásobná délka rovníku. Kromě údržby turistického značení klub pečuje o řadu horských turistických chat, organizuje turistické akce pro veřejnost a vydává časopis TURISTA nebo Obrazový atlas turistických cílů. Klub má zastoupení ve všech krajích ČR a v řadě měst a obcí.

Vstupem do řad 33.000 členů Klubu českých turistů nejen podpoříte českou turistiku a cestovní ruch, ale získáte možnost trávit volný čas v přírodě s partou turistů, odreagovat se od všedních starostí a udělat tak hodně dobrého pro své zdraví a dobrou náladu. Více podrobností o Klubu českých turistů je na webu www.kct.cz

Tisková zpráva KČT 20. října 2014
kontakt – sekretariát KČT: tel. 736 754 001, marouskova@kct.cz
 

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy