Jste zde

Domů

Jak vybrat batoh na outdoor

Batohy se v posledních letech stávají spíše módním doplňkem. Oblíbili si je cyklisti, ale i městská mládež. Maličké designové baťůžky dokonce slouží dámám místo kabelky. Když ale chcete vyrazit do přírody na den, týden či déle, není estetika to první, na co byste se měli soustředit. Pojďme se společně podívat, jak se zorientovat v nabídce a vybrat si ten správný batoh pro vaše potřeby.

Batoh Ranger v military provedení, 75 litrů
velký batoh 75 litrů

 

Velikost batohu je klíčová

Velikost batohu se rozlišuje podle objemu. Pro jednodenní výlet na kolo nebo za památkami se hodí batohy do třiceti litrů. Ruksaky na více denní cesty pak mají mezi třiceti a padesáti litry. Pokud si potřebujete zabalit více věcí, protože vyrážíte pod stan do spacáku, existují i krosny nad padesát litrů.

Rozmyslete si proto dobře, na jaké výlety budete jezdit a kolik věcí s sebou budete potřebovat. Pokud si nejste jistí, jestli vám bude stačit menší batoh, vyberte si raději ten s větším objemem. Je lepší ho mít prázdnější než nosit ještě další věci zvlášť.

Délka a šířka batohu pro vaše pohodlí

Batoh samozřejmě musíte vybrat podle toho, jak vám pasuje. Jeho nošení nesmí být nepohodlné. Nejdůležitějším kritériem je jeho délka. Ta by měla odpovídat délce vašeho trupu. Ruksak by měl spočívat na vašich bocích. Pokud bude kratší, ponesou váhu vaše ramena, delší vás bude táhnout dozadu a budete vrávorat.

Moderní outdoor batohy už často umožňují nastavit si délku mezi ramenními popruhy a bederním pásem. To je výhodné zejména pro děti, které rostou.

Pro pohodlné nošení je nezanedbatelná i šířka ruksaku. Ta by měla odpovídat šíři vašich boků. Některé batohy mají nastavitelné bederní pásy.

Další prvky pro pohodlné nošení

Ruksaky lze roztřídit na ty, co mají vnitřní rám, ty s vnějším rámem a ty, co rám nemají. Pravděpodobně si vyberete nějaký s vnitřním rámem. Vnější rámy jsou tak trochu z módy, i když mají své výhody. Bez rámu není radno chodit, pokud nesete větší náklad, protože vás budou bolet záda.

Se zádovou konstrukcí souvisí celková váha batohu. Na dlouhých pochodech se počítá každý gram navíc.

K tomu, aby se ruksak dobře nosil, přispívá typ jeho vyztužení na zádech a velikost a vyztužení ramenních popruhů. Dobrá je přítomnost kompresních popruhů, které stáhnou vršek batohu, aby byl blíž k tělu, a hrudního pásu, který vám pomůže udržet rovnováhu.

Ruksaky jsou vyráběny s různým množstvím úložných prostor. Některé mají postranní kapsy, různé vstupy do hlavní komory, nepromokavé vršky, síťky na uchycení spacáku a tak podobně. Nabídka je skutečně široká, určitě někde čeká i ten správný batoh pro vás.

David Sedláček, 28. listopadu 2018

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy