Jste zde

Domů

Svět outdooru
Více o outdoorovém vybavení najdete na www.SvetOutdooru.cz

 

Spací pytle

Nabídka outdoorových spacích pytlů je převeliká a není nejlepší vybírat vhodný spacák naslepo abez přípravy. Ačkoliv se povědomí veřejnosti v této oblasti stále zlepšuje, není od věci připomenoutsi několik základních informací o výběru spacích pytlů. Právě o to se chceme v následujícím článkupokusit. Spací pytle jde vybírat podle více hledisek; zmíníme se o těch nejdůležitějších kritériích.

Teplotní určení vyznačené uvnitř spacího pytle
Teplotní určení vyznačené uvnitř spacího pytle
Peří je náchylnější k absorbci vlhkosti
Peří je náchylnější k absorbci vlhkosti
Péřový spacák se nejlépe hodí do suchého mrazu

Péřový spacák se nejlépe hodí do suchého mrazu
Teplotní určení na visačce obalu spacího pytle
Teplotní určení na visačce obalu spacího pytle
Spacáky

 

Peří, nebo syntetika?

Pro výběr nového spacáku je třeba zvolit, jaká bude jeho náplň. Pokud bychom to řekli zjednodušeně a co nejstručněji, přednosti péřového spacáku se uplatní především ve větší zimě, a hlavně v suchých mrazech, syntetická vlákna zase ocení ten, kdo nestíhá o spacák patřičně pečovat a bude ho používat spíše ve vlhčím prostředí.

Je to proto, že syntetická vlákna jsou méně náročná na údržbu a nevadí jim tolik vlhkost. Spacáky s méně kvalitními vlákny jsou levnější a pro běžné použití a letní podmínky určitě postačují. Pokud se pro třísezonní a zimní spacáky použijí kvalitní umělá vlákna, dobře poslouží i v zimě. Ovšem s požadovanou vyšší mírou izolace přece jen oproti peří více narůstá jak hmotnost spacáku, tak objem po sbalení. Syntetika se také uplatní u alergiků. Naopak pro peří mluví skutečnost, že je špičkový izolant, který poskytne při stejných izolačních vlastnostech nejnižší hmotnost a zároveň dobrou sbalitelnost. Tato výhoda se ještě zvýrazní použitím vysoce kvalitního peří, které ovšem vyžaduje i odpovídající kvalitu použitých materiálů. Nevýhodou peří je složitější údržba, absorpce vlhkosti či pomalejší schnutí. Složitější proces získávání a zpracování peří i náročnější výroba jsou příčinou vyšší ceny jak oproti syntetice, tak v rámci stoupající kvality použitého peří (stále mluvíme o srovnání při stejných izolačních vlastnostech). Každý musí posoudit, jestli pro něj výhoda lehčího batohu na zádech převažuje nad vyšší pořizovací cenou kvalitního péřového spacáku.

Tvar a velikost spacáku

Dalším vodítkem pro výběr jsou výhody a nevýhody tvaru a konstrukce. Nejjednodušší dekový spacákje vhodný jen do kempu nebo na chalupu, ve stanu nebo venku teplo příliš neudrží. Mumiový spacák snižuje únik tepla a optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru. Rozšířené mumie jsou vhodné pro majitele netypických postav, anatomické a také nedávná novinka – pružné mumie– naopak mnohem lépe kopírují lidské tělo, a tím opět zmenšují velikost zbytečně vyhřívaného prostoru.

Důležité je vybrat správnou velikost a délku. Spacák má označenou délku postavy, ale nejlépe je ho odzkoušet: nikde nesmí být natěsno, rezerva by měla být taková, aby se nestlačovala izolační vrstva u hlavy ani u nohou. V malém a těsném spacáku hrozí stlačení izolační vrstvy, a tím i výrazné zhoršení jejích vlastností. Ovšem ani druhý extrém není vhodný, protože malé tělo obtížně vyhřívá příliš velký spacák. Vhodný tvar a velikost můžou také slušně přispět ke snížení hmotnosti spacáku, často ovšem na úkor pohodlí.

Jednoduché i složité teplotní určení

Důležitou podmínkou pohodlného spánku je dostatečně teplý spacák. Změny normy v roce 2002 sjednotily značení teplot na visačkách spacích pytlů. Díky tomu se dnes můžeme na údaje porovnávající jednotlivé modely u většiny výrobců spolehnout. Postačí si ujasnit, k čemu má spacák sloužit a v jakých teplotách v něm hodláme spát. Nejjednodušší je řídit se označením použití podle ročního období – letní, třísezonní a zimní (vztažené na středoevropské klima). Hranice se trochu překrývají, ale pro hrubou orientaci je toto dělení praktické. Přesnější je řídit se přímo hodnotou teplotního určení. Pro ženy platí teplota označená jako komfortní, pro muže teplota limitní. Při této teplotě by měl muž nebo žena přespat v pohodě (zkušenější outdooroví spáči zvládnou o nějaký ten stupínek chladnější počasí). Pokud si podle zmíněných kritérií vyberete ten pravý spacák i barevně a podle designu, jste u cíle. Pro případ, že chcete mít ještě přesnější informace, můžete číst dál.

Tajemství metabolismu

Varování! Tento odstavec radíme přeskočit. Zjistíte, že dosud zmíněný způsob výběru spacáku nezohledňuje vše, a možná si budete vyčítat, že jste opustili bezpečné vody jednoduchosti. Teplotní určení uvedené na spacáku vychází z normy EN 13537, která rozlišuje čtyři různé teploty. Horní i dolní extrém s klidem vynechejte (při prvním vám bude horko a při druhém hrozí nejen pěkná kosa, ale i poškození zdraví chladem), praktický význam tyto údaje nemají. Už jsme si řekli, že pro ženy platí teplota komfortní a pro muže limitní. Ovšem toto tepelné určení nemusí správně sedět, pokud nemáte standardní postavu, na kterou je norma počítána. Protože spací pytel nehřeje, ale jen lépe či hůře izoluje, může uvnitř být jen a jen taková teplota, na jakou vaše tělo dokáže vnitřní prostor spacáku „vytopit". O to se stará metabolismus, neboli látková přeměna. Schopnost „vyhřívat" spacák závisí na několika faktorech, nejvíce na věku, výšce, hmotnosti a také dost výrazně na pohlaví. Norma zohledňuje jen ten poslední faktor. Kdo se rozhodne najít pro sebe opravdu odpovídající spacák, měl by vzít v úvahu i ostatní zmíněné činitele. Může si najít například článek na webu Světa outdooru, kde je přepočet metabolismu přímo podle věku, výšky a hmotnosti pro konkrétní teplotní určení spacího pytle. Zvláště u lidí starších nebo s netypickou postavou se může hodnota osobního tepelného komfortu (u mužů limitu) pro určitý spacák posunout třeba až o deset stupňů a to už opravdu není málo.

Aby to bylo ještě víc zamotané, jsou i další faktory, které noční pohodu ve spacáku ovlivňují. Metabolismus nemusí správně fungovat při fyzickém nebo psychickém vyčerpání, při nedostatku potravy či při nemoci. Tepelnou pohodu dále výrazně ovlivňuje okolní prostředí, vlhkost vzduchu, ale i vlhkost izolačního materiálu spacáku, dále vítr (ochlazování proudícím vzduchem, tzv. větromrazový index či windchill) a také například kvalita izolace od země. Nezanedbatelný vliv má údržba; je důležité udržet spacák v suchu, v čistotě, tu a tam ho vyvětrat a správně průběžně ošetřovat. V praxi to znamená, že čím náročnější jsou podmínky, tím více závisí váš klidný spánek na správně fungujícím metabolismu a na vašich zkušenostech.

Výběr v prodejně

Je pochopitelně možné nechat výběr spacího pytle na spolehlivém prodavači. V každém případě ale i on bude chtít znát, v jakých podmínkách budete spacák používat. Pro co nejlepší výsledek vlastního výběru je vhodné projít kritéria zmíněná v našem článku a případně vyhledat podklady pro zohlednění bazálního metabolismu (zvlášť jestli často ve spacáku klepete kosu). Pokud pro výběr svého spacího pytle uděláte maximum ještě před vstupem do prodejny, bude se vám pak na cestách krásně usínat v teplém spacáčku, ať už to bude pod hvězdami v Brdech nebo v krutém severním větru někde na ledových pláních Arktidy.

 

Více o outdoorovém vybavení najdete na www.SvetOutdooru.cz

Článek vyšel v magazínu Svět outdooru 3/2013

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy