Jste zde

Domů

Josef Kučera byl uveden do Síně slávy české turistiky

Síň slávy české turistiky – Josef Kučera (*1915, +1982)

Uvedení Josefa Kučery do Síně slávy české turistiky, foto web města Písek
Uvedení Josefa Kučery do Síně slávy české turistiky, foto web města Písek
Uvedení Josefa Kučery do Síně slávy české turistiky, foto web města Písek
Uvedení Josefa Kučery do Síně slávy české turistiky
foto web města Písek

 
Do Síně slávy české turistiky byl uveden Písečan Josef Kučera in memoriam. Slavnostnímu aktu v obřadní síni písecké radnice přihlíželi pamětníci i současné vedení Klubu českých turistů v Písku a také nejbližší příbuzní, dcera, syn a vnuk.

„Uvedení Písečáka do celostátní Síně slávy české turistiky je pro nás velkou poctou. Jsem moc rád, že si zde připomínáme osobnosti, které v našem městě pozitivně ovlivnily životy mnohých lidí. Jsou velkým vzorem, inspirací a motivací pro nás i naše děti,“ uvedl místostarosta Petr Hladík. Starostka Eva Vanžurová následně poděkovala všem, kdo na aktivity Josefa Kučery navázali a udržují je stále živými. „Pravidelně na Silvestra vystupuji na Mehelník, tak jako mnoho jiných Písečáků, a přiznám se, že jsem neměla tušení, kdo stál u zrodu této tradiční a velmi oblíbené akce,“ podotkla starostka.

Veškerý svůj volný čas věnoval Josef Kučera práci pro druhé. Rodák z jižní Moravy a pozdější účetní Baťových závodů v Otrokovicích musel po únoru 1948 opustit své zaměstnání i město, práce ho přivedla do Písku, kam se za ním přestěhovala i rodina. 

„I když tatínek pocházel ze Slovácka, Písek si zamiloval. Byl typický srdečný Moravák, u nás doma bylo stále plno lidí a nepřetržitě se něco organizovalo. To byl jeho život,“ vzpomíná dcera Marie Turinská. Josef Kučera se začal angažovat pro obnovení činnosti turistiky v Písku a s plným nasazením se jí věnoval do konce svého života. Organizoval pěší túry po okolí města, v zimě přednášky. Za jeho působnosti byla postavena turistická chata u rybníka Skaličný. Byl to on, kdo poprvé zorganizoval Novoroční výstup na Mehelník, dnes už tradiční srdcovou akci mnohých Písečanů, byť přesunutou na Silvestra. 
Aby toho nebylo málo, při TJ Spartak založil lyžařský oddíl a organizoval pravidelné zájezdy na Šumavu. V rámci lyžařské turistiky organizoval i přejezdy na lyžích Krajem Karla Klostermanna. Obnovil činnost vodáckého oddílu a loděnice a zajistil vybudování slalomové dráhy na Otavě pod městem Písek. 

„Tatínek se také věnoval značení turistických cest a organizování orientačních závodů v Píseckých horách i ve městě. Šlo mu o to, aby se zejména mládež seznamovala s historii Písku a poznávala okolí svého města,“ doplňuje Marie Turinská.

Turistické oddíly vedl Josef Kučera od roku 1955 až do své smrti v roce 1982. Deset let působil jako okresní předseda svazu turistiky v Písku. 

Irena Malotová, tisková mluvčí města Písek
s využitím materiálů odboru KČT v Písku

 
Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy