Jste zde

Domů

Klub českých turistů završil oslavy 100 let republiky, definitivní tečkou bude Puchýř

Velkolepý projekt 100 let republiky, 130 let v pohybu, vyvrcholil ve dnech 26. – 28. říj​na 2018 v Praze. Svým zajímavým turistickým i kulturním programem na náměstí Republiky v Praze KČT přispěl nemalým dílem do koncepce národních oslav Společné století. Dvouletý projekt, stejně jako celá letošní turistická sezona, bude oficiálně ukončen pochodem Za posledním puchýřem 17. listopadu 2018 v Semilech.

Společné století  100 let republiky, 100 pochodů a výletů, 100 kulturních zážitků  100 let republiky, 130 let v pohybu

 

Velmi ambiciózní úkol si vzali na svá bedra Jaroslav Krejzlík s Miroslavem Tausigem z pražské oblasti KČT. Ve spolupráci s ústředím KČT a řadou dalších dobrovolníků se podařilo zrealizovat nejen samotné oslavy výročí vzniku Československa, ale také sérii 100 pochodů napříč celou Českou republikou za účasti téměř 90 tisíc turistů a příznivců turistiky, dále vydání čtyř sběratelských brožur, ucelenou sbírku sta razítek a samolepek a mnoho dalších suvenýrů a tematických akcí.

V rámci oslav 100 výročí založení ČSR byla v neděli 28. října 2018 vyvěšena největší turistická značka také na náměstí Republiky. Pokřtil ji horolezec Radek Jaroš.
V rámci oslav 100 výročí založení ČSR byla v neděli 28. října 2018 vyvěšena největší turistická značka také na náměstí Republiky. Pokřtil ji horolezec Radek Jaroš.

Náměstí Republiky pod značkou KČT

Program národních oslav v Praze byl koncipován do tří center – na Staroměstské náměstí, Václavské náměstí a na náměstí Republiky. Zde KČT nabídl program od pátku do neděle ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a MČ Praha 1.

Téma stoletého vývoje obchodu a cestovního ruchu bylo uvedeno v pátek 26. října 2018. V 15 hodin zahájila program ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, po ní následovali další řečníci z oblasti obchodu a cestovního ruchu: Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, Alessandro Pasqual, majitel Karlovarských minerálních vod, samozřejmě i zástupce CzechTourism Lukáš Bajer a dále řečníci z řad členů SOCR ČR – Vladimír Mikel za společnost Rossmann, Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací, Jan Hán z Vysoké školy hotelové v Praze a Jiří Navrátil s Ivanem Pressem z pražské oblasti KČT.

Diváci měli možnost zhlédnout tematickou výstavu a sledovat zajímavé momenty vývoje obchodu na velkoplošné obrazovce. K vítanému zpestření patřily stánky Festivalu českého jídla, které zajišťovala Vysoká škola hotelová Praha 8. 

Petřín ozdobila „červená“

Sobotnímu programu jednoznačně vévodila akce na Petříně. Startovalo se od „základny KČT“ na náměstí Republiky, odkud se na dvě stovky turistů vydalo na Petřín, kde vytvořily nový český rekord – vyvěšení největší turistické značky na světě. K poslechu zde hrála kapela Hot Wings a sportovní komentátor Miroslav Augustin se ujal oficiálního zahájení a pohovořil s Vratislavem Chvátalem, předsedou Klubu českých turistů. Ten mimo jiné vzpomenul, že o výstavbu Petřínské rozhledny se zasloužil náš spolek po návratu ze své zahraniční výpravy do Paříže před téměř 130 lety.

Akt měření největší značky popsal předseda pražské oblasti Ivan Press. „Nejprve je červená turistická značka na prodyšné praporovině rozbalena pod rozhlednou. Mezi přihlížejícími nechybí předseda KČT Vratislav Chvátal, ředitelka Muzea hl. m. Prahy Zuzana Strnadová a také komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova Luboš Rafaj, který ověřuje velikost značky 5 x 5 metrů. Tváří rekordu se stala česká slacklinerka Ančee Hanuš Kuchařová, sama držitelka několika rekordů. Ta při slanění v 11 hodin rozvinula největší turistickou značku na Petřínské rozhledně za zvuku fanfár kapely Hot Wings a potlesku stovek přihlížejících.“

Jaké pocity při pohledu na Petřínskou rozhlednu se symbolem české turistiky prožíval Vratislav Chvátal?

„Turistická značka i Petřínská rozhledna jsou nepřehlédnutelné a veřejností pozitivně vnímané symboly KČT. Jsem proto rád, že úsilí o získání povolení k umístění největší červené turistické značky na korpus ‚naší‘ Petřínské rozhledny – ikony Prahy – bylo po několika předchozích zamítnutích nakonec korunováno úspěchem. Oba symboly – rozhledna i značka – se staly středem pozornosti mnoha přihlížejících turistů a nezbytnou součástí uskutečnění dalšího klubového rekordu. Před zraky našich členů i veřejnosti jsme potvrdili, že Klub českých turistů je dobrá značka!“

Dlužno dodat, že sobotní program zdaleka nekončil na Petříně. Většina turistů, kteří se sjeli do Prahy, pokračovala na Kampu, odkud v půl jedné startoval Pochod pro republiku. V průvodu, v jehož čele stanul T. G. Masaryk, měl KČT rovněž své místo. A to díky početné skupině turistů-značkařů z Jihlavy, kteří hrdě nesli vlajku KČT.

Zatímco vlála na Petříně červená značka, na náměstí Republiky probíhal hudební a kulturní program s Městskou částí Praha 1 – soutěž o vstupenky do Muzea smyslů, hudební program v podání maorské skupiny Whakaari Rotorua z Nového Zélandu či Big Bandu Biskupská a Mojito Gallery.

Radek Jaroš a Stoleté losování

Sváteční den (28. října 2018) byl poznamenán velmi chladným a deštivým počasím. Dopolední program zahájila kapela Třehusk a poté byl již připravený obdobný akt, jako na Petříně – za účasti komisaře agentury Dobrý den a předsedy KČT Vratislava Chvátala byla na náměstí Republiky největší turistická značka znovu přeměřena a posléze pokřtěna vodou z Lysé hory horolezcem Radkem Jarošem, který jako první Čech vystoupil na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku. Poté byla značka vyvěšena na budově v průčelí náměstí vedle podia, kde celý den probíhal program KČT. Jeho vrcholem bylo velké Stoleté losování, završení sběratelské turistické soutěže, které se zúčastnily stovky turistů z celé republiky. Cílem bylo nashromáždit všech sto samolepek do třech sběratelských brožur. Ty byly k dispozici od března 2017 na vybraných 100 pochodech zařazených v projektu 100 let republiky, 130 let v pohybu. Hlavní cenu – elektrokolo AGOGS vyhrál pan Zdeněk Němec z Rakovníka a druhou cenu horské kolo Author Stratos vyhrál Radek Pešek z Prahy, který si kolo osobně převzal.

Oslavy 100 let republiky i 130 let vlastní existence tak Klub českých turistů zakončil po dvou letech náročné realizace a předchozích mnohaletých přípravách více než úspěšně. „Nejen vlastní pochody, program v Praze, ale i průběžná medializace značky KČT oslovila desetitisíce osob z řad turistické i široké veřejnosti. A věříme, že na tuto práci navážeme i v příštím roce, kdy si budeme připomínat 130 let turistického značení a také stejné jubileum časopisu Turista,“ uzavírá Roman Hrůza, PR manažer KČT.

Poděkování

Poděkování patří nejen účastníkům víkendových oslav v Praze, ale zejména všem obětavým organizátorům, kteří v chladném a deštivém počasí pomohli zabezpečit hladký průběh akce.

Děkujeme také všem organizátorům turistických akcí v odborech Klubu českých turistů po celé České republice, kteří se do dvouletého projektu zapojili. Celková účast na všech akcích projektu včetně oslav v Praze představuje téměř devadesát tisíc turistů a příznivců turistiky.

Poděkování patří samozřejmě i všem sponzorům a příznivcům projektu „100 let republiky, 130 let v pohybu“, bez kterých by realizace nebyla možná.

Jmenovitě:

Generálnímu partnerovi

společnosti ROSSMANN

Strategickým partnerům

SOCR ČR
Ministerstvo kultury
Czech Tourism
Magistrát hl. m. Prahy
Společné století

Obchodním partnerům

COOP
Česká pojišťovna
Hlavní město Praha
OZP
Lesy ČR
Skupina ČEZ
Trodat
Botanická zahrada Praha
ekolo.cz
Česká mincovna
AlpinePro
Sběratelská karta
Muzeum hl. m. Prahy
Author
Hervis Sports
Colonnade

Mediálním partnerům

Nova
Blesk
Frekvence 1
Turista
Regina DAB Praha
Venkov a styl
KAM po Česku
www.kct.cz – Michael Stanovský
Roman Hrůza Agency, s.r.o., PR servis

Za KČT

Mgr. Vratislav Chvátal, předseda KČT
Ing. Jaroslav Krejzlík, vedoucí projektu

Roman Hrůza, PR manažer KČT

 

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy