Jste zde

Domů

SOOS - mapa
klikněte na mapu pro větší

Malý český Yellowstone

V Kamenných vrších poblíž Františkových lázní je zajímavá národní přírodní rezervace (vyhlášená v roce 1964) nazvaná poněkud neobvykle - SOOS. Na ploše 221 hektarů můžete obdivovat rozsáhlá rašeliniště a minerální slatiniště. Dříve se tu těžil i jíl a vozil se na vagónkách úzkorozchodné železnice.

Co je však nejzajímavější a proč sem lidé jezdí, jsou bublající bahenní sopky, tzv. mofety.

Kdysi se zde rozkládalo velké slané jezero. Na jeho dně se usadila téměř sedmimetrová vrstva křemeliny, tzv. křemelinový štít - jsou to pozůstatky řas a rozsivek, keré tu žily v minulosti. Nyní je z jezera vlastně rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s dozvuky vulkanické činnosti v podobě unikátních tzv. mofet, ze kterých vybublává kysličník uhličitý. Po dně vyschlého jezera vede téměř kilometr a půl dlouhá naučná stezka, která připomíná geologickou minulost a aktivitu této oblasti (která ostatně trvá dodnes). Cestou lze spatřit několik mofet. Zvláště za deštivého počasí se naskýtá pěkný pohled na bublající mofety.

Kraj slateniště a rašeliniště, autor Matthias Gruber, Wikimedia Commons
Kraj slateniště a rašeliniště (autor Matthias Gruber, zdroj Wikimedia Commons)

Díky pozdní vulkanické činnosti, rašelině i dalším vlivům je krajina v této rezervaci jako z jiného světa, nemá ve střední Evropě obdoby. Národní přírodní rezervace Soos je hojně navštěvovaná turisty. V rezervaci žijí druhy chráněných živočichů a roste zde celá řada mokřadních a slanomilných rostlin.

SOOS - Císařský pramen, autor Pastorius, Wikimedia Commons  SOOS - bahenní sopka (mofeta), Wikimedia Commons
Rezervace SOOS – vlevo Císařský pramen (autor Pastorius), vpravo bahenní sopka (obojí zdroj Wikimedia Commons)

V rezervaci se vyvěrá také několik minerálních pramenů (jak by ne, když jsme nedaleko Františkových lázní), např. Císařský pramen (studená, středně mineralizovaná železitá sírano-uhličitano-chloridová sodná kyselka se zvýšeným obsahem berylia a arsenu) a pramen Věra (je zaplaven vodou z rašelinného jezírka, takže není pitný, jeho voda nasycená oxidem uhličitým pění, protože je znečištěna lignohumáty).

SOOS - muzejní vláček Kateřina, foto archív
Muzejní vláček Kateřina, foto archív

Úzkokolejná železnice

A patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své dvojnásob. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží jako turistická atrakce. Dráha o rozchodu 600 milimetrů je jedním z mála dochovaných systémů na našem území. Její vznik sahá o sto let zpátky, kdy se v okolí města Skalná ve velkém těžil jíl a hlíny a takových úzkokolejek bylo zapotřebí. Železnička byla odepsána do šrotu, ale díky partě nadšenců z klubu CS IMC Plzeň vláček od roku 2012 opět jezdí.

Michael Stanovský, zdroj Wikipedie a kamennevrchy.cz

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy