Jste zde

Domů

Muzeum nové generace, zámek Žďár nad Sázavou

zámek Žďár nad Sázavou
zámek Žďár nad Sázavou
Muzeum nové generace, zámek Žďár nad Sázavou
Muzeum nové generace
Prelatura, zámek Žďár nad Sázavou
Prelatura

Muzeum nemusí být nuda! Určitě se to netýká nového muzea na Zámku Žďár nad Sázavou. Zde totiž platí: „Sahat na exponáty přikázáno“! Muzeum nové generace není jen muzeum, je to klíč k pochopení celého areálu bývalého kláštera (dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou), ale také období baroka. Muzeum bylo vystavěno ve dvou rekonstruovaných patrech bývalého zámeckého pivovaru. Samotné prostory tedy sálají historií na každém kroku.

Už při vstupu na vás dýchne pohoda z příjemné kavárny, kde se můžete před silným zážitkem posilnit domácími dobrotami a výbornou kávou. Jakmile vejdete do muzea, naplno vás pohltí tajemná atmosféra, která vás přenese do období temného středověku a cisterciáckého řádu. Exponáty mají svůj příběh, každé zastavení vás obohatí a budete chtít objevit další a další.

Ve druhém patře vás přivítá zrcadlový kaleidoskop, ze kterého vystoupíte do světa baroka. Pochopíte některá tajemství Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO) nebo potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. Pokud zvednete hlavu, můžete obdivovat nádherné trámy a pohledy do krovů.

Věřte, že návštěva Muzea nové generace nebude pouze dalším zářezem v turistickém deníčku, ale zanechá ve vás zážitek na hodně dlouhou dobu.

Zámek Žďár nad Sázavou

Areál zámku, bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století, prošel do dnešních dob velkými přeměnami. Co se nezměnilo, je původní ekonomická funkce středověkého kláštera. Zámek se tak řadí ke světovým unikátům. Přilehlá zámecká panství (lesy a rybníky) totiž dodnes spravuje nynější majitel zámku, rodina Kinských.

Muzeum nové generace

Unikátní zážitková expozice, kterou projdete s audioprůvodcem. Po prohlídce expozice Cisterciácký řád nacházející se v přízemí vystoupíte po unikátním spirálovitém schodišti do světa baroka.

Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze

V budově konventu zámku je umístěna galerie obrazů a plastik ze sbírek Národní galerie v Praze. Kolekce děl je postavena na jménech a dílech autorů, které souvisejí s dobou a dílem Jana Santiniho Aichla, geniálního architekta, jenž svojí barokní přestavbou silně ovlivnil prostředí bývalého žďárského kláštera. Soubor historických děl svým obsahem a uspořádáním evokuje atmosféru barokních uměleckých muzeí a řeholních domů.

Kašna Panny Marie s Ježíškem (Mariánský sloup)

Mariánský sloup Panny Marie od Matěje Václava Jäckela byl původně součástí kašny. Prototyp sochy Panny Marie autor později ještě několikrát zopakoval. Zrcadlové pojetí díla se nachází např. na Karlově mostě v Praze.

Prelatura

Barokní prelatura, osobní sídlo opata, byla navržena architektem J. B. Santinim. Stavba vznikla za opata Václava Vejmluvy, který učinil ze žďárského kláštera centrum barokní gotiky, nového architektonického slohu. V Prelatuře sídlilo téměř 60 let Muzeum knihy (expozice Národního muzea v Praze). Po jeho uzavření v roce 2014 je tento prostor veřejnosti zpřístupněn při pořádání kulturních akcí.

Studniční kaple a rajský dvůr

Studniční kaple je symbolem, od něhož odvozuje cisterciácký klášter ve Žďáře svoje jméno: Fons Beatae Mariae Viriginis – Studnice Panny Marie. Jedná se o desetibokou kapli s 18 m hlubokou tesanou studnou, která zásobovala klášter pitnou vodou. Symbol této studny je i součástí dnešního znaku města.

Zvonice

Zvonice bývalého cisterciáckého kláštera je renesanční stavba barokně upravená. Byla postavená v menší vzdálenosti od konventního kostela, prelatury a konventu. Tím splňovala prvotní podmínku o omezení používání zvonů v cisterciáckém řádu. Nyní se v barokní věži nachází příjemné ubytování.

Bazilika (dříve konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše)

Původně středověký kostel byl barokně upraven architektem J. B. Santinim. V roce 2009 byl kostel povýšen na baziliku minor papežem Benediktem XVI. Tento čestný titul používají významné kostely, které jsou pod zvláštní patronací papeže.

Barokní konírny (jízdárna)

Barokní konírny byly součástí akademie pro vědy a umění jezdecké, zřízené pro šlechtickou mládež roku 1727. V interiéru koníren je klenba podoby hvězdné sítě ve dvou barevně odlišných vrstvách. Projekt této stavby vypracoval J. B. Santini. Dnes slouží jako obřadní sál.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Unikátní umělecké dílo bylo vystavěno v letech 1719 – 1722 architektem J. B. Santini Aichlem. Tato osobitá barokně gotická stavba, kde hraje hlavní roli propracovaná, dokonalá symbolika, byla pro svoji světovou jedinečnost zapsána v roce 1994 do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Poutní kostel se nachází v bezprostřední blízkosti Zámku Žďár nad Sázavou.

Konventní rybník

Cisterciácké kláštery byly nejčastěji zakládány kolem vodních toků, neboť cisterciáci prosluli zakládáním rybníků. Santini rybník vytvořil jako zrcadlo k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Dnes vede kolem rybníka naučná stezka. Vycházkový okruh v délce 2,6 km je výletem do míst s nevyšší ochrannou přírody a krajiny. Provede vás působivým prostředím v okolí Konventského rybníku, nabídne jedinečné výhledy na zámek a v neposlední řadě na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Kontakt

Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek 8/8
591 02 - Žďár nad Sázavou

tel.: +420 602 565 309

info@zamekzdar.cz
www.zamekzdar.cz

zámek Žďár nad Sázavou  Zelená Hora, Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou  Žďár nad Sázavou

 

Obrázek uživatele admin

Partneři a sponzoři Klubu českých turistů

Generální partner

Lesy České republiky a.s.

         Partneři

          HAMÉ Turistické známky BoCo Mikov Sphere Card

          Fotolab-cewe Český systém kvality služeb (ČSKS)

Hlavní partneři

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví - Pečujeme o Vás každou vteřinu České dráhy a.s. Author - evropská značka jízdních kol Česká spořitelna a.s.
Alpine Pro

         Partnerské spolky

          Asociace A-TOM KST - Klub slovenských turistů Maďarský turistický svaz - Magyar Természetjárö Szovetség PTTK - Klub polských turistů - Polskie towarzysto turystyczno-krajoznawcze Český olympijský výbor Alpenverein.cz, Alpský klub Praha-Innsbruck 608
        Oesterreichischer Touristenklub Fichtelgebirgsverein e.V. Česká asociace Sport pro všechny Folklorní sdružení České republiky Česká obec sokolská Junák - český skaut, z.s. ERA-EWV-FERP - Evropská asociace turistických klubů

Partnerské instituce, organizace a firmy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ministerstvo životního prostředí ČR Ministerstvo pro místní rozvoj ČR Czech Tourism Konto Bariéry kudyznudy.cz - tipy na výlet Labská stezka CzeCot - turistický portál České republiky Středočeský kraj Jihočeský kraj Plzeňský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Kraj Vysočina Ministerstvo kultury ČR Národní památkový úřad Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Ministerstvo zemědělství ČR Národní zemědělské muzeum Národní muzeum Turistické infocentrum KČT Plzeňský Prazdroj Moje vertikální kilo Zeměměřičský úřad Lví stopa - ŠKODA-auto

WEBARCHIV - archiv českého webuMediální partneři

Časopis Turista Kulturní kalendář 366 dní KAPesní KATalogy volného času Portál DŘEVO a STAVBY Časopis MŮŽEŠ Svět outdooru Turistika.cz - portál pro větší zážitek z cest a výletů Turistické listy