KČT KARLOVARSKÝ KRAJ


 

předseda: Friedrich Werner, Boženy Němcové 11, Cheb, 350 02
     telefon: 354 423 398 (po 17 hodině), mobil: 608 159 711

sekretariát: Městská knihovna, Obrněné brigády 18, Cheb, 350 37
     mobil: 736 754 150


 

Vážení přátelé, turisté a příznivci turistiky,

 

jsme rádi, že jste zavítali na stránky naší oblasti. Dovolte, abychom Vám ji alespoň stručně představili.

Oblast KČT Karlovarský kraj vznikla 28. února 2004 sloučením oblasti Cheb a okresů Sokolov a Karlovy Vary zoblasti Krušné hory tak, aby hranice oblasti KČT odpovídaly hranicím Karlovarského kraje.

Vnaší oblasti vsoučasné době pracuje 12 odborů KČT, vnichž je organizováno více než 500 členů. Zdejší odbory jsou zaměřené především na pěší turistiku, a to od vysloveně rekreační až po výkonnostní. Další formy turistiky - lyžařská, vodní, cyklo a vysokohorská - jsou provozovány spíše doplňkově a systematicky se jim věnují pouze jednotlivci. Největším odborem KČT vnaší oblasti je Slovan Mariánské Lázně svíce než 160 členy.

Karlovarská oblast je protkána sítí více než 1.500 km pěších a 900 km cyklistických značených tras, o něž se vsoučasné době stará cca 30 pěších a 4 cykloznačkaři. Síť pěších tras je již stabilní a dochází vní jen kdrobným změnám. Naproti tomu ucelená síť cyklotras existuje zatím jen ve fázi projektu, který se - vzávislosti na přísunu peněz - postupně daří realizovat vterénu.

Pro lyžařskou turistiku nabízejí nejlepší podmínky především lyžařská střediska vzápadní části Krušných hor (Boží Dar, Jáchymov, Bublava), ve Slavkovském lese je to pak okolí Mariánských Lázní a dobré podmínky najdou milovníci běžek i na Ašsku.

Mezi vodáky si stále větší oblibu získává řeka Ohře, vhodná i pro začátečníky, zkušenějším vodákům pak naše oblast může nabídnout menší, ale obtížnější a dravější řeky Svatavu, Rolavu či Teplou.

Popis všech přírodních a kulturních památek by přesáhl možnosti těchto stránek, uvedeme tedy jen ty nejvýznamnější. Zkulturních památek je to především hrad Loket, zámek Kynžvart a zámek a hrad vBečově srelikviářem sv. Maura. Zpřírodních zajímavostí stojí za pozornost NPP Soos a Komorní hůrka u Františkových Lázní, Svatošské skály u Karlových Varů a NPP Kladská ve Slavkovském lese. Zde také najdete ojedinělou technickou památku - 40 km dlouhý vodní kanál Dlouhá stoka. Zvětších krajinných celků se vKarlovarské oblasti nachází CHKO Slavkovský les a svou severozápadní částí sem zasahuje i nedávno vyhlášený přírodní park Český les.

Spojením přírodních a kulturních památek pak jsou zdejší lázně - Karlovy Vary a Mariánské a Františkovy Lázně - které tvoří vyhlášený lázeňský trojúhelník. Představíme-li si totiž Karlovarský kraj na mapě, tvoří přibližně trojúhelník, vjehož vrcholech se jednotlivá lázeňská města nacházejí. I proto lze lázně a lázeňství považovat za jednotící prvek celé naší oblasti.

___________________________________________________________________________________________________________________________

 

Oblastní výbor KČT

Turistické sekce

Odbory KČT a oddíly A-TOM v oblasti

Kalendar akci KCT Karlovarsky kraj - 2011

Celoroční inviduální turistika

TTO Naučné stezky Karlovarského kraje

Nové rozhledny v Karlovarském kraji

Fotogalerie - oblast KČT Karlovarský kraj

Putování s poselstvem v Karlovarském kraji (a ještě kousek dál)