TURISTIKA PRO VŠECHNY


V roce 2008, při příležitosti 120. výročí svého vzniku, založil KČT veřejnou sbírku na podporu turistiky zdravotně handicapovaných spoluobčanů. Z účtu sbírky jsou získané finanční prostředky použity na značení turistických tras pro vozíčkáře. Chcete-li pomoci, můžete přispět libovolnou částkou na účet 51-0938150237/0100.Sbírka pokračuje až do dubna 2011.

 

Pokud ve svém okolí znáte vhodnou lokalitu pro vytvoření turistické vozíčkářské trasy, obraťte se s touto informací na organizátory KČT (kontakt: Václav Zykmund, tel.: 736 754 091, e-mail: [email protected]), kteří učiní potřebné kroky, aby zamýšlená trasa mohla být vyznačena turistickými značkami.
Podnikatelské subjekty, které přispějí na konto sbírky a tím významně podpoří tento projekt, budou připomenuty svým logem na plochách turistických značek dané trasy a na prezentačních tiskovinách KČT.


Partner projektu:


Brno - Mariánské údolí

Jednou z prvních možností využití značené trasy pro vozíčkáře je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni. Od informační tabule pojedeme proti proudu říčky po asfaltové cestě. Dostaneme se k prvnímu rybníku "U Kadlecova mlýna" a k občerstvení U borovice". Za rybníkem přejedeme přes hráz na levý břeh. U směrovek máme první možnost ukončit cestu pokračováním vpravo zpět na parkoviště (cca 6,5 km). doporučujeme ale pokračovat vlevo proti proudu a po 1,5 km dojedeme k restauraci "Muchova bouda", odkud je z předzhrádky překrásný výhled na malebnou krajinu. Vrátíme se zpět po značené trase spolu s modrou až na parkoviště u zastávky MHD (11 km).
Pokud se rozhodneme prodloužit si trasu o další 4 km, pojedeme souběžně s modrou turistickou značkou od "Muchovy boudy" k poslednímu rybníku u rozcestníku Říčky - koupaliště. Zde asfaltová silnička končí a my se vrátíme zpět.

 


V Lutové vznikla druhá trasa pro vozíčkáře v republice

Ve čtvrtek 19. srpna 2010 byla v rámci projektu Turistika pro všechny otevřena nová značená trasa pro vozíčkáře v Chlumu u Třeboně, osada Lutová.
Projekt si klade za cíl postupně zmapovat turistické trasy pro vozíčkáře v celé České republice.
„Myšlenka vznikla tak, že se mnoho dělá pro vozíčkáře, kteří jsou třeba aktivní sportovci, ale méně už pro obyčejné lidi, kteří chtějí mít také vyžití. Proto vnikla takto speciálně označená trasa pro vozíčkáře, na které se nemusí bát, že by někudy neprojeli," popsala hlavní myšlenku koordinátorka projektu a ředitelka agentury Bílý medvěd Pavla Střechová.
Trasa je umístěna příhodně v Lutové, kde se nachází křižovatka několika cyklostezek a také bezbariérové ubytování v penzionu Vyhlídka, kde jsou právě vozíčkáři častými hosty. Trasu si pomáhali vytvořit sami vozíčkáři, protože předběžně dávali tipy hlasováním na internetu.
Konečnou podobu pak navrhli Václav Zykmund z Klubu českých turistů a spolumajitel penzionu Vyhlídka Peter Šichtanec, který je sám vozíčkář a trasu osobně projel. „Nejprve jsme s Václavem Zykmundem trasu prošli teoreticky a vyřadili úseky, které by se nedaly na vozíku projet. Pak ji Václav Zykmund projel na kole a já následně na vozíku. Vozíčkáři se dříve často ztráceli a telefonovali z lesa, že nemohou projet a nevědí kudy. Nové značení jim jasně ukáže cestu, každý se dostane bezpečně všude," uvedl Peter Šichtanec. Lutovou a okolí tedy nyní zdobí zcela nové značky, kde je kromě směru a místa vyznačen vozík. Modrá barva vozíku značí nejlehčí trasu, červená barva značí náročnější trasu pro zdatnější vozíčkáře nebo s doprovodem a černá barva značí trasy pro vozíčkáře s doprovodem.

Jindřichohradecký deník, 20. srpna 2010


Nová trasa pro vozíčkáře Ostende - Malý Bolevec - Plzeň

3. trasa KČT pro vozíčkáře

Projekt KČT TURISTIKA PRO VŠECHNY - OLYMPIJSKÝ OKRUH IVV V PLZNI

 

 

Trasa I - modrá

Olympijský okruh - Kolem boleveckých rybníků, 4 km

 

Trasa II - červená

Kolem rybníků - Pod Bílou Horou - Košinář - Senecký rybníkm - Vydymáček - Bolevec, cca 5 km

 

Slavnostní otevření 3. dubna 2011 na parkovišti u kempu Ostende, Malý Bolevec - Plzeň

Info: Václav Zykmund, [email protected], tel: 736 754 091


Vozíčkářům přibývají trasy

Čeští vozíčkáři mají stále více možností vypravit se na výlet bez obav ze záludných kořenů a příkrých kopců. Na okraji Plzně vznikla třetí turistická trasa pro lidi na invalidním vozíku, další budou následovat.
Nové okruhy vznikly v dubnu u oblíbených Boleveckých rybníků. Jeden měří pět kilometrů, druhý je o kilometr kratší. „Konečně se to trochu rozhýbalo a bere se v úvahu, že jsou také lidé na vozíku," chválí vznik stezek předsedkyně vozíčkářů Plzeňska Eva Fikrlová. „Vím, že tam vozíčkáři už udělali výpravu," dodává.
V čem se stezky pro vozíčkáře liší od klasických turistických tras? Spíše jen v detailech. Klub českých turistů při jejich přípravě nedělá terénní úpravy, ani jeho členové nechodí s barvou a štětcem po lese.
„Využíváme turistické trasy, které už značené jsou a kde je minimum překážek. Šipky s logem vozíčku dáme na stávající i nové rozcestníky. Ve vývěsních stojanech také umístíme speciální mapu," popisuje generální sekretář KČT Mojmír Nováček.
Pro lidi odkázané na vozík jsou tyto trasy zárukou, že projedou bez problému celou stezku a že je v půli výletu nepřekvapí nějaká nečekaná nástraha.
Náročnost cest je rozlišená podle barev stejně jako u sjezdovek pro lyžaře. Nejschůdnějším terénem vedou modré trasy, červené jsou vhodné spíše pro výlety na elektrické vozíky nebo s doprovodem, černé jsou určené pro nejzdatnější vozíčkáře.
„Bez pomoci asistenta bych to na mechanickém vozíku neprojela. Když je to trochu do vršku, tak je problém to utáhnout," líčí svůj dojem z náročnější trasy u Boleveckých rybníků Fikrlová.

Trasy se financují z veřejných sbírek

Trasa na okraji Plzně je zatím třetí v Česku. První stezka pro vozíčkáře vznikla v červenci 2009 v Brně, v srpnu 2010 následovala trasa v Lutové na Třeboňsku nazvaná Krajem Emy Destinové. „Snažíme se, aby byly v různých regionech," říká Nováček.

Letos na podzim se počítá se zprovozněním stezky v rozlehlých lesích u jihovýchodního cípu Hradce Králové. „Bude to něco podobného jako v Plzni. Tedy v místech, kde končí zástavba a začíná les," popisuje Nováček. Výhledově se uvažuje i o Praze, Vizovicích, Ostravě a dalších lokalitách. Plánují se i internetové stránky zaměřené na tyto stezky.
Trasy vybírají sami vozíčkáři. Například stezka v Brně je jednou z deseti tras, které vytipoval Radim Liška, jenž se před sedmi lety při cyklistických závodech srazil s autem a částečně ochrnul. „Některé trasy jsou náročnější, jiné jednodušší, ale značená je pouze ta jedna. Pro handicapované lidi je velice dobré, že se dostanou do terénu," říká aktivní sportovec.
Pozitivní ohlasy vozíčkářů zaznamenal i Klub českých turistů. „Dělali jsme seminář o vozíčkářských trasách a jeho účastníci říkali, že je potřebné vozíčkáře dostat z uzavřených stěn do přírody mezi ostatní turisty, a že to podporují," tvrdí Nováček.
KČT za přípravu okruhů u Boleveckých rybníků zaplatil zhruba 130 tisíc korun. Většinu částky získal z veřejné sbírky. Stejně se financovaly i starší trasy.

iDNES.cz, 14. května 2011